jaki obiektyw do fotografii ślubnej
1

{ Obiektywy do fotografii ślubnej } – Fotografia ślubna cz. 5

Moje obiektywy do fotografii ślubnej.

Dziś trochę o optyce. Nie piszę tego by się chwalić lecz żeby pomóc Wam w zakupie danego szkła. Często dostaję maile z pytaniem jakiego obiektywu użyłem do sfotografowania danej sceny i jakie mam obiektywy do fotografii ślubnej, dlatego odpowiadam 🙂 i mam nadzieję że ten tekst rozwieje choć częściowo wasze wątpliwości co do przyszłych zakupów.

„Przeszedłem” przez sporą ilość szkieł w swoim fotograficznym życiu, od 14 mm przez szerokokątne Tokiny czy szkła makro Nikkor 105 mm f2.8. Z pośród tych kilkunastu szkieł jakimi dane mi było fotografować wybrałem swój zestaw, który mam zawsze podczas pracy. Cztery szkła zapewniają mi cały zakres potrzebnych ogniskowych a światło f 2.8 i f 1.4 pozwalają fotografować w naturalnym oświetleniu bez użycia lampy błyskowej.

Nie jest to post, który ma zbadać ostrość optyki, nie mam zamiaru tu mierzyć mtf obiektywów, aberracji chromatycznej i winietowania. Chcę pokazać Wam w jakich momentach wykorzystuję dany obiektyw.

 

Nikkor 24-70 f 2.8

Moje pierwsze i podstawowe szkło, które zawsze mam założone na body. Jego bliską odległość ostrzenia wykorzystuję do fotografowania detali  na przygotowaniach do ślubu. Niejako zastępuje  mi szkło makro i podczas fotografowania butów panny młodej, bukietu czy sukni w pełni mnie satysfakcjonuje. Zdjęcia detali wykonanych tym obiektywem można znaleźć w dziale INSPIRACJE ŚLUBNE . Jest to niezastąpiona optyka podczas fotografowania przyjęcia weselnego i zabawy. Świetnie spisujący się auto focus w ciemnych pomieszczeniach oraz uniwersalna ogniskowa sprawiają, że obiektyw ten używam najczęściej do fotografowania zabawy.  Nie będę rozpisywał się o standardowych problemach tego szkła, czyli o odchodzących gumach i delikatnym skrzypieniu podczas pracy AF. Te wady są znane raczej wszystkim, którzy myślą o zakupie tego szkła.  Zdecydowanie polecam go jeśli ktoś myśli o posiadaniu tylko jednego obiektywu. Dla mnie nie ma innej alternatywy.

Nikkor 70-200 f 2.8 VR II

Obiektywu tego używam zazwyczaj w kościele, w którym nie jestem w stanie podejść z boku do państwa młodych. Państwo młodzi często usadzani są pomiędzy ławkami i bardzo blisko ołtarza co uniemożliwia mi podejście do nich. W takiej sytuacji szkło to jest niezastąpione i pozwala mi wykonać ich portrety. Przydaje się również podczas fotografowania  np.w kościele Mariackim gdzie wejście na sam ołtarz nie zawsze jest możliwe (wszystko zależy od księdza). Ostatnio polubiłem to szkło również w plenerze. Choć jego waga i gabaryty są duże to przy założonych szelkach rebel east jestem w stanie spędzić 5-6 godzin w plenerze bez najmniejszego problemu. Odsuwając się z ogniskową od państwa młodych daję im trochę luzu i odpoczynku ode mnie, a ciągle mogę wykonać ich bliższe portrety.

 

Sigma 35 mm f1.4 art

Sigma 85 mm f 1.4

 

Te dwa obiektywy podsumuję razem ponieważ bardzo często używam ich równolegle gdyż pracuję na dwa body. Są to obiektywy do fotografii ślubnej, których używam najczęściej. Używane są przeze mnie tam, gdzie potrzebne jest światło zastane lub separacja obiektu z tła. Fantastycznie sprawdzają się podczas przygotowań do ślubu, w ciemnych pomieszczeniach gdzie ubiera się panna młoda, w krużgankach kościołów, czy samych kościołach. Obiektywy te okazały się niezastąpione kiedy fotografowałem ślub w Kopalni Soli w Wieliczce. Było tam tylko sztuczne światło z lamp, więc przysłona f1.4 w połączeniu z iso rzędu 4, 5 czy 8 tys. pozwoliło mi fotografować bez ograniczeń przy zachowaniu bardzo dobrej jakości zdjęć. Oczywiście trzeba wybrać tę jedną sztukę z licznych, która najlepiej i najwierniej będzie współpracowała z naszym body. Test BF I FF nie zaszkodzi, a da gwarancję celności danego obiektywu. Ze swojego doświadczenia wiem, że w przypadku współpracy z Nikonem d3s nie było żadnych problemów ze współpracą obiektywów sigma 35mm i sigma 85 mm f 1.4. Zawsze trafiały celnie w punkt. Współpracując z nikonem d700 i d750 zawsze musiałem wykonać mikro kalibrację w body, aby wszystko działało bez zarzutu. Oczywiście można zakupić Sigma usb dock, który pomorze w aktualizacji softu i kalibracji w przypadku obiektywu sigma 35 mm f1.4 art.

 

jaki wybrać obiektyw do fotografii ślubnej

Nikon D750 Sigma 35mm f 2 iso 10000jakie obiektywy do fotografii ślubnejNikon D750 Sigma 35mm f 2 iso 5000  t. 1/125s

One thought on “{ Obiektywy do fotografii ślubnej } – Fotografia ślubna cz. 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *