Umowa z fotografem ślubnym
0

{ Umowa z fotografem ślubnym } – fotografia ślubna cz.4

Umowa z fotografem ślubnym.

Co powinna zawierać umowa na wykonanie zdjęć ślubnych??

9 najważniejszych punktów

 

Umowa zawarta pomiędzy fotografem ślubnym, a parą młodą nigdy nie powinna być  jednostronna czy to na korzyść fotografa czy pary młodej. Są dwa kierunki umów jakie można spotkać wśród fotografów. Jedni fotografowie mają umowę składającą się z jednej kartki a4, w której są podstawowe dane i nic poza tym, inni natomiast, w tym również ja, posiadają umowę, która zajmuje kilka stron a4. Pojawia się pytanie po co?? Aby wyjaśnić wiele szczegółów, które mogą wydarzyć się w trakcie ślubu, lub uzmysłowić parze młodej na czym polega praca fotografa i jakiemu retuszowi poddane zostaną zdjęcia ślubne.

Co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym:

Punkt 1.

Zamieszczone są w niej wszystkie podstawowe dane kontaktowe do fotografa i do pary młodej wraz z numerami tel oraz adresami e-mail.

Punkt 2.

Wpisana jest dokładnie sprecyzowana ilość godzin pracy fotografa na reportażu ślubnym jak i podczas sesji plenerowej. Podana jest dokładna ilość fotografii, które będą podlegać obróbce (oraz  co wchodzi w skład obróbki i poprawy zdjęć). Tu każdy fotograf ma inaczej sprecyzowane elementy obróbki. Jedni poprawiają tylko kontrast i kolor inni poddają retuszowi cerę, niwelowanie podbródków i znaczącą zmianę kolorystyki zdjęcia.

Punkt 3.

W umowie powinny być podane dokładne miejsca gdzie będą odbywać się przygotowania, ceremonia oraz przyjęcie weselne. To bardzo ważna kwestia jeśli nie pracujemy w swojej okolicy lecz w innym województwie.

Punkt 4.

Jeden z najważniejszych punktów w mojej umowie. Para młoda podpisuje umowę ze mną i to ja przychodzę fotografować przygotowania, ceremonię, przyjęcie, to ja zrealizuję z nimi sesję plenerową i to ja obrabiam później zdjęcia. Nie ma takiej możliwości, że para młoda podpisze umowę i w dniu ślubu okaże się, że przyszedł inny fotograf, nie dysponujący takimi umiejętnościami aby wykonać reportaż na zaprezentowanym wcześniej portfolio.Niestety w polskiej rzeczywistości zdarza się to dośyć często, a pary młode nie do końca zdają sobie z tego sprawę.

Punkt 5.

Wpisany jest czas jaki państwo młodzi będą czekać na gotowe zdjęcia. Termin liczony jest od dnia wykonania pleneru lub ślubu. Czas oczekiwania na zdjęcia może być określony jako np. 30 dni pracujących, czyli od poniedziałku do piątku lub jako 30 dni wraz z sobotami i niedzielami. To ważne kwestie, które pozwolą obu stronom  zaoszczędzić nerwów i stresu.

Punkt 6.

Powinny zostać dokładnie sprecyzowane terminy zapłaty za zdjęcia, np. czy płatność następuje w dniu ślubu czy w dzień odbioru zdjęć.Czy pieniądze można przelać na konto itp.  Nikt się chyba nie zdziwi jak napiszę, że jest to kwestia ważna dla fotografa :), bo chyba nikt nie lubi czekać na uregulowanie płatności za gotowy i obrobiony reportaż. Ja przyjąłem zasadę, że płatność zostaje uregulowana w dniu odbioru zdjęć. Zawsze spotykam się z parami na prezentację zdjęć i to wtedy regulowana jest należność.

Punkt 7.

W umowie znajduje się również zgoda państwa młodych na publikację zdjęć na mojej stronie internetowej, blogu, Facebooku oraz witrynach, które promują moją działalność. Oczywiście para może się nie zgodzić na taki punkt, wtedy cena za świadczoną usługę ulega zmianie.

Punkt 8.

Określenie dodatkowych kosztów za dojazd fotografa, noclegu w przypadku ślubów, które wykonywane są w znacznej odległości od miejsca zamieszkania oraz koszt albumów. Nie lubię pozostawiać tych kwestii na sam koniec, wolę aby para młoda była świadoma wszystkich kosztów i mogła podjąć świadomą decyzję.

Punkt 9.

Prawo autorskie oraz majątkowe pozostaje po stronie wykonawcy.  Para młoda nie może przekazywać fotografii innym usługodawcom w tym kamerzyście, fryzjerce, kwiaciarniom itd.

 

To tylko kilka z najważniejszych punków jakie zawiera moja umowa na wykonanie reportażu ślubnego. Nie wyobrażam sobie sytuacji abym mógł pracować bez umowy, na tak zwane „słowo”. Nawet jeśli fotografuję ślub przyjaciół, umowę i wszystkie kwestie finansowe mam zawsze uzgodnione przed ślubem, aby nie było niedomówień. Jeśli macie jakieś swoje ciekawe punkty proszę umieśćcie je w komentarzu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *